head Jak wybierać puzzle dla dzieci

Prawidłowo dobrane puzzle mogą być źródłem satysfakcjonującej i rozwojowej zabawy, jednakże wyznaczenie dziecku zbyt trudnego zadania może wywołać znudzenie lub nawet frustrację. Warto o tym pamiętać przy wyborze puzzli. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak najlepiej dopasować układankę do umiejętności i rozwoju dziecka.

Korzyści z układania

Zabawa z puzzlami to dobry trening zdolności manualnych, percepcji wizualnej, a także umiejętności kognitywnych odpowiedzialnych za organizację i strategię procesu układania. Puzzle uczą cierpliwości i wytrwałości, a nagrodą jest satysfakcja ze skompletowania obrazka. Układanie puzzli może być zajęciem samodzielnym, ale również wspaniałą rozrywką w grupie przyjaciół lub w gronie rodzinnym.

Jak ocenić stopień trudności?

Na poziom trudności mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

  • ilość elementów
  • rozmiary elementów
  • stopień szczegółowości obrazka i zróżnicowanie kolorystyczne
  • doświadczenie dziecka w układaniu puzzli
  • jakość wykonania (grubość tektury, podatność na wyginanie i skręcanie elementów, precyzja cięcia)
  • inne cechy, które mogą pomóc w układaniu (kontury obrazu, kształty elementów itp.)

Kiedy zacząć?

Puzzle Castorland przeznaczone są dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Jest to właściwy moment, aby rozpocząć zabawę z tekturowymi układankami, których stopień skomplikowania jest nieco wyższy od klocków i zabawek kształtowych. W tym wieku dziecko na ogół przestaje badać świat za pomocą ust, a zaczyna doskonalić zdolności manualne oraz rozpoznawać wzrokowo, jakie fragmenty obrazka pasują do siebie. Jeżeli dziecko nie miało wcześniej kontaktu z układankami typu puzzle, na pewno przyda mu się pomoc rodzica.

Puzzle dla trzylatka

Proponujemy, aby najmłodsi rozpoczynali swoją przygodę z puzzlami od produktów posiadających duże elementy, które łatwo można chwycić i obracać. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać temat układanki do zainteresowań dziecka.

Jeden z produktów 4xPuzzle ofertowanych przez naszą firmę.

W tym wieku dziecko lubi układać dobrze znane przedmioty oraz postacie, z którymi miało wcześniej styczność. W naszej ofercie znajdują się tematy z najpopularniejszych bajek czytanych do poduszki na całym świecie, jak również urocze zwierzątka, pojazdy i scenki sytuacyjne.

Na dobry początek odpowiednie będą produkty z serii 4xPuzzle, zawierające komplet 4 obrazków podzielonych odpowiednio na 4, 5, 6, 7 elementów oraz 3, 4, 6 i 9 elementów w wersji ekonomicznej. Podkreślić przy tym należy, że są to obrazki konturowe, które bardzo ułatwiają rozpoznanie treści ilustracji. Ponadto obrazki mają stopniowany poziom trudności. Zabawę należy zaczynać od obrazka o najmniejszej liczbie elementów, by po osiągnięciu sukcesu ułożyć kolejne, niewiele trudniejsze.

Jako następne puzzle dla maluchów w wieku 3 lat, które już uzyskały nieco doświadczenia, proponujemy sięgnąć po układanki z serii 4xPuzzle, zawierające komplet 4 obrazków podzielonych na 8, 12, 15 i 20 elementów każdy.

Alternatywą dla produktów z grupy 4xPuzzle są układanki serii Puzzle 12 Maxi. Są to puzzle o bardzo dużych elementach, dzięki czemu ich ułożenie jest wyjątkowo łatwe, a skompletowany obrazek konturowy z pewnością zaciekawi malucha.

4 do 5 lat

Wraz ze wzrostem doświadczenia zdobytym podczas układania pierwszych puzzli, dziecko zaczyna swobodnie radzić sobie z obracaniem i łączeniem elementów. Choć często jeszcze wykorzystuje ono testowanie metodą prób i błędów - zaczyna już wypracowywać pierwsze systematyczne metody weryfikacji pasowania. Jest to znak, że możemy przejść do układanek posiadających większą liczbę elementów lub bardziej skomplikowane ilustracje.

Jeden z produktów 20 Maxi ofertowanych przez naszą firmę.

Dla czterolatka odpowiednie będą układanki z serii Puzzle 20 Maxi, po których proponujemy serię Puzzle 40 Maxi o podobnym formacie jak 20 Maxi, lecz nieco mniejszych elementach. Można także wybrać nieco mniejsze Puzzle 30, które również powinny być atrakcyjne dla dziecka w tym wieku.

Bliżej piątego roku życia proponujemy sięgnąć po układanki z serii 4xPuzzle (30+40+50+60 elementów), a następnie także po Puzzle 60-elementowe.

6 do 8 lat

Sześciolatki mają na tyle rozwinięte zdolności syntetyczne, że potrafią określać elementy ze względu na miejsce ich przeznaczenia, zdołają już je również sortować. Potrafią wypracować własne metody (strategie) układania - po kształcie, kolorze lub obiekcie na obrazku. Dzieci w tej grupie wiekowej szukają zabawek, które będą dla nich bardziej wymagające. Jest to odpowiedni moment na podjęcie wyzwania ułożenia Puzzli 120 elementów. W zależności od wcześniejszych doświadczeń z puzzlami, ośmiolatki mogą poradzić sobie z puzzlami 260, a nawet 500-elementowymi rozpoczynając w ten sposób przygodę z puzzlami o dużej liczbie elementów.

Proponowana przez nas ilość elementów oraz stopień skomplikowania może się jednak różnić w zależności od indywidualnych zdolności dziecka, o czym warto pamiętać.

Zachęcamy do układania!

Linia produktów Sugerowany wiek Średnia wielkość elementu (cm)
 
Puzzle 4000   1,7×1,5
Puzzle 3000   1,6×1,4
Puzzle 2000   1,9×1,7
Puzzle 1500   1,6×1,4
Puzzle 1000   1,9×1,7
Puzzle 500 9+ 1,9×1,7
Puzzle 260 8+ 1,9×1,7
Puzzle 120 6+ 2,8×2,2
Puzzle 60 5+ 3,8×3,2
Puzzle 30 4+ 4,6×5,3
Puzzle 20 MAXI 4+ 10×12
Puzzle 40 MAXI 4+ 8×7,4
4×Puzzle 3+4+6+7 3+  
4×Puzzle 4+5+6+7 3+  
4×Puzzle 8+12+15+20 4+  
4×Puzzle 30+40+50+60 5+  
MINI
Puzzle 54 MINI 5+ 2×1,5